Yazı Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 20:59 Bu yazı 363 kez okundu
 
DOĞA PENCERESİ
Dr. Selçuk GÜRÇAM
selcukgrcm@gmail.com
 
 

Merhaba,

Bu köşe yazısı serisi bir felaketin duyurusu ve önlem alınması adına bir haykırıştır.

Iğdır ilimiz Türkiye’nin en kirli havasına sahip birkaç iliden biri olmakla beraber, aynı zamanda hava kirliliğinin kronik bir sorun haline geldiği bir yerdir. Aynı zamanda “Yeşil Iğdır” olarak nitelendirmemize rağmen Türkiye’de orman varlığına sahip olmayan tek ili de Iğdır’dır. Tüm bunlar Iğdır’da yaşayan bizler için yaşanabilir imkânların en asgari düzeyde olmasına neden olmaktadır. Kış aylarında özellikle kirli hava çeşitli hastalıklara neden olmakta, sosyal hayatımızı da kısıtlamaktadır.

Bu yıl özellikle insanlarımız arasında ot balya fiyatları arttı, yağmur yağmıyor, sulama suyu yok, ağaçlar kurudu, ekinler erken olgunlaştı, bal verimi düşük gibi yaşanan çeşitli konuşmalara çoğumuz şahit olmuşuzdur. Aynı zamanda dünyada veya ülkemizde çeşitli doğal felaketlerin yaşandığını hep beraber haberlerden duyuyoruz. İşte tüm bunlar iklim değişikliğinin ayak sesleridir. Gelecekte daha zor şartlar bizleri beklemektedir.

Küresel iklim değişikliği hayatımızın her noktasına nüfuz ederken, tüm dünya iklim değişikliğine odaklanmışken ve ülkemiz bu mücadelede Paris Anlaşması’nı imzalayarak büyük bir adım atarken, bir bilim insanı ve birey olarak bu çığlığa sessiz kalmam olmazdı. Bu sebeple, bu köşe yazısı aracığıyla buradan tüm okuyucularla iklim değişikliğinin tüm ayrıntılarını her hafta bir yazıyla paylaşmak ve toplumda farkındalık yaratmak istedim. Çünkü iklim değişikliği ile mücadele yalnızca devletlere veya sivil toplum örgütlerine indirgenecek bir konu değildir. Tüm insanların günümüzü daha çevreci bir konuma ulaştırmak ve yarınlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına el birliğiyle hareket etmesi gerekmektedir. Bu sebeple, bu yazılar boyunca iklim değişikliğinin nedenleri, etkileri, mücadele süreçleri, devletler ve uluslararası örgütlerin konumları, bilimsel veriler ve politikalarla gelinen süreçleri siz değerli okuyuculara aktaracağım.

Umarım bu yazılarım sizlere dokunur ve dünyamızın geleceği adına küçük de olsa bir adım atmanıza neden olur. Ayrıca bana sizlere dünyamızı (tek evimizi) korumak adına görüşlerimi aktarmamı sağladıkları için Aras Gazetesi yetkililerine buradan bir kez daha teşekkür ederim.

 

 

                                                                                                                    

 

 

 

 
Etiketler: DOĞA, PENCERESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı