Haber Detayı
06 Eylül 2022 - Salı 17:48 Bu haber 612 kez okundu
 
Nahçivan Heyeti Erzurum’daki Firmalarla Bir Araya Geldi
Erzurum Haberi
Nahçivan Heyeti Erzurum’daki Firmalarla Bir Araya Geldi

Nahçivan Ekonomi Bakanı Tapdıq Aliyev Erzurum’da

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Tapdık Aliyev, Nahçivan Ekonomi Bakanlığı Yatırım Teşviki ve İhracat Desteği Şube Müdürü Orhan Abdinov, Nahçivan Ekonomi Bakanlığı Sanayi Şubesi Müdürü Elnur Mahmudov, Nahçivan Ekonomi Bakanlığı Girişimcilik Geliştirme Şubesi Müdürü Hudakarim Mammadov ve Nahçivanlı iş insanları ile birlikte Erzurum’a gelerek çeşitli temaslarda bulundu.

Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Tapdıq Aliyev, Erzurum’da İstişare ziyareti kapsamında, önce Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Başkanı Ethem Tanrıver ile bir araya gelerek bölge illerinden ihracatçı firma temsilcileri ve Nahçivanlı iş insanlarının katıldığı organizasyonda Azerbaycan-Nahçivan’a yaptıkları ihracatlar da karşılaştıkları sorunlar ve Dilucu ve Sederek Gümrük kapılarındaki ihracat ve ithalat işlemlerinde ve geçişlerde karşılaştıkları sorunlar istişare edildi.

DAİB Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki devlet, tek millet düsturuyla, birlik ve beraberlik ruhumuzu, her alanda geliştirmeli ve iş birliğimizi daha da artırmalıyız. Ticaret, ekonomik iş birliği faaliyetleri de geliştirmemiz gereken alanların başında geliyor. 2 ay öncesinde Nahcivan’da kıymetli Bakanımız ve Başkonsolosumuzun ev sahipliğinde Nahcivan’da sizlerle bir araya gelmiştik. Şimdi Erzurum’da tekrar bir araya gelmenin sevinicini yaşıyoruz. Bu bağlamda, bu programın ve organizasyonun, muhabbet ve iş birliğimizi geliştirmesini diliyorum” ifadesinde bulundu.

Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Tapdıq Aliyev ise, Erzurum’da olmaktan mutluluk duyduğunu, Nahçivan’da tüketilen ürünlerin çoğunun Türk malı olduğunu, kültürel olarak birbirine çok benzer kardeş iki ülke arasında ticaret köprüsü kurulması noktasında bu ziyareti son derece önemsediğini belirtti.

Tanrıver; İş Birliğini Güçlendireceğiz

Erzurum ve Azerbaycan-Nahçivan arasında oluşan potansiyelin harekete geçmesi için, ticari anlamda yapılacak anlaşmaların, görüşmelerin ve karşılıklı iş birliklerinin her iki taraftaki firmaları ihracat anlamında daha avantajlı konuma getireceğine inandığını belirten Ethem Tanrıver; Bizler kardeş ülke Azerbaycan ile her alanda iş birliğimizi 

Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: Nahçivan, Heyeti, Erzurum’daki, Firmalarla, Bir, Araya, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı