Haber Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 16:47 Bu haber 527 kez okundu
 
Hocalı Soykırımının 29. yıl dönümü münasebetiyle toplantı yapıldı.
Iğdır Haberi
Hocalı  Soykırımının  29. yıl dönümü münasebetiyle toplantı yapıldı.

Berde Regional Kültür İdarəsi Mingeçevir şehri Üzeyir Hacıbəyli adına 11 ıllik musiqi okulu ile Iğdır'da faaliyet gösteren Araz Doğa Sporları və Kültür Kulübü Derneği Başkanlığı, Hocalı  Soykırımının  29. yıl dönümü münasebetoyle onlayn toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının medaratörlüyünü Araz Doğa Sporları ve Kültür Kulübünün başkanı Serpil Önal yaptığı video konferansa; Mingeçevir şeher Ü. Hacıbeyli adına 11 yıllık  musiki ölümünün müdürü Vüsal Memmedov, müdür yrd. Vüqar Musayev ve okulun ses ve piano ögretmenlerinden  Settar Orucov ve Pervane Soltanova  da katıldı. Berde  Bölge Kültür idaresi danışmanı Orxan İbrahimov, Araz Doğa Sporları və Kültür Kulübü Derneğinin başkanı  Serpil Önal ve Türkiyenin  ünlü sanatçıları Latif Ayyıldız ve Ramin Marağalı,  yazar/şair Yurtseven Şen konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıda  Vüsal Məmmədov söz alarak, ermeni teröründen bahsetti. Sovetler Birliyi döneminin 366. motorize alayının desteyi ile 1992. Yılında  şubat ayının  25'ini  26'ya bağlayan gece  Hocalıda gerçekleştirdikleri kanlı soykırım katliamını anlattı. 

Berde Bölge Kültür idaresi danışmanı Orxan İbrahimov ise konuşmasinda; "Hоcalı soykırımı  Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev'in liderliği ve cesur kararlılığı ile başlatılan  siyasətin sonucu olarak halkın kenetlenmesi, ulusal basının canlı yayınlarla dünyaya duyurmasıyla birlikte gerçekleştirilen soykırım hakkında daha detaylı bilgiye sahib oldular.

Daha sonra Araz Doğa Sporları və Kültür Kulübü Derneğinin başkanı  Serpil Önal konuşarak  Ermənistan tarafından Azərbaycan Cumhuriyyetine karşı  başlatılan savaş konusundan ve Hocalıdakı soykırım faciasinda katledilen  çoçuklardan ve rehin alınan insanlar hakkında konuştu. Daha sonra Azerbaycanın  44 günlük gibi bir zaman diliminde işgal edilmiş öz vatan topraklarını işgalci ermenilerden üstün savaş gücüyle kazanılan bu zaferin Türk dünyası için böyük öneminden bahsetti.

Ünlü yazar ve şair Yurtsevən Şen, Azerbaycanla Türkiye  devletlerinin arasındaki güçlü dostluk ve kardeslik bağından bahsederek, katılımcılara Azerbaycan için yazdıgı "Azerbaycan" şiirini okudu. Ayrıca Yurtseven Şen'in Ferize ve Mübariz adında romanları da bulunmaktadır.

Ünlü sanatçı Latif Ayyıldız ise; Türkiyenin her zaman Azerbaycanın yanında olduğunu  bildirerek kendisinin yazıp bestelediği bir kaç şarkısını çok yakında Azerbaycanın işğaldan kurtulan Karabağ bölgesinde seslendireceyini bildirdi.
Okulun pionina öyretmeni Pervane Soltanova Hocalı Soykırımında yaşanan acı olaylardan geniş bilgi vererek tüm dünya devletlerinin Hocalı soykırımını tanıması için Azerbaycan devletinin yaptığı toplantılardan, uluslararası görüşlerden bahsetti.

Sonda okulunun ses öyretmeni   Settar Orucov "Karabağ” şikestesini ve aslen Güney Azerbaycandan olan Ramin Marağalı "Ay Laçın” mahnısını ifa ettiler.

Video konferans katılan tüm konuklar, yakın tarihte hep birlikte Karabağ'a giderek 30 yıllık hasreti sonlandırmak istediklerini, tarihe geçen büyük zaferin mimari olan başta Cumhurbaşkanı ılham Aliyev'i tebrik ederek; tüm şehitlere minnet ve rahmetle saygı duyduklarını, gazilerimize sağlıklı bir ömür dilediklerini belirterek Karabağ'da görüşmek dileği ile programı sonlandırdılar.

Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: Hocalı, , Soykırımının, , 29., yıl, dönümü, münasebetiyle, toplantı, yapıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı