Haber Detayı
13 Şubat 2019 - Çarşamba 23:18 Bu haber 3134 kez okundu
 
Gazeteciler Çıldır Gölü’nü yürüyerek geçti
Serhat Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği “Çıldır Gölü Medya Kampı” etkinliği kapsamında Kars’a gelen 25 gazeteci, buzla kaplı Çıldır Gölü’nü yürüyerek geçti.
Ardahan Haberi
Gazeteciler Çıldır Gölü’nü yürüyerek geçti

Gazeteciler Çıldır Gölü’nü yürüyerek geçti

Serhat Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği “Çıldır Gölü Medya Kampı” etkinliği kapsamında Kars’a gelen 25 gazeteci, buzla kaplı Çıldır Gölü’nü yürüyerek geçti.

Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) bölge illerinin tanıtımına yönelik etkinleri kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Çıldır Gölü Medya Kampı” organizasyonuna muhabir, kameraman, yönetmen, belgesel yapımcısı ve fotoğrafçıların da aralarında bulunduğu 25 kişi katıldı. Program kapsamında Ankara’da bir araya gelen medya mensupları, 24 saatlik Doğu Ekspresi yolculuğunun ardından Kars’a geldi. Aralarında Belgesel yapımcısı ve uluslararası savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral, Yönetmen Reis Çelik, Reuters Haber Ajansı Foto Muhabiri Ümit Bektaş, Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Selahattin Sönmez, Editör Eray Görgülü, FOX TV Ankara Haber Müdürü Engin Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi Foto Muhabiri Necati Savaş, Kanal D Muhabiri Yasemin Doğan, NTV Muhabiri Serkan Kaya ile CNN Türk, NTV, Kanal D, ATV ve Global TV kameramanları Serdar Ekeyılmaz, Bayram Şahin, Aytekin Polatel, Kazım Özbek, Aykut Türel, ErleventGülbitti ve Murta Sekban’ın bulunduğu grup, Çıldır ilçesine bağlı Gölebakan Köyü’ne geçerek, köy okulundaki öğrencilere Haber Kameramanları Derneği tarafından toplanan yardım ve kırtasiye malzemelerini dağıttı.SERKA-MedyaTrek işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, medya mensupları yüzeyi buzla kaplı Çıldır Gölü üzerinde yürüyüşe geçti. Gölebakan Köyü’nden Akçakale Köyü’ne kadar 14 kilometre buz üzerinde yürüyen ekibin yolculuğu 4 saat sürdü. Akçakale Köyü’nde kamp kuran ekip geceyi burada geçirdi.

VALİ MASATLI GAZETECİLERİ ZİYARET ETTİ

Medya mensupları Akçakale Köyü’nde de çeşitli etkinlikler düzenledi. Atlı kızaklarla göl üzerinde tur atan ekip, buzlu gölde Eskimo usulü balık avını izledi. Ekip gece yarısı buzlu göl üzerinde kamp ateşi yakarak, hatıra fotoğrafları çektirdi.Akçakale Köyü’ndeki ekibi, Ardahan Valisi Mustafa Masatlı ile Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu ziyaret etti. Vali Masatlı, Belgesel Yapımcısı ve Fotoğrafçı Coşkun Aral ve Yönetmen Reis Çelik ile bir süre sohbet ederek, medya mensuplarının Çıldır Gölü’nde kamp kurmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

ARAL VE ÇELİK: TURİZM STRATEJİSİ HAZIRLANMALI

“Çıldır Gölü Medya Kampı” etkinliğine katılan Coşkun Aral, Serhat Kalkınma Ajansı’nın gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetlerinin bölgenin turizmine büyük ivme kazandırdığını söyledi. Aral, sürdürülebilir turizm için kurumların bir araya gelerek bir yol haritası belirlemeleri gerektiğini söyledi. Yönetmen Reis Çelik de, son yıllarda turistik destinasyon haline gelen bölge illeri için, kurumların yeni bir turizm stratejisi hazırlamaları gerektiğini ifade etti. MedyaTrek Temsilcisi Kanal D Kameramanı Bayram Şahin ise,SERKA’nınbölge illerinin tanıtımı için çok önemli organizasyonlar düzenlediğini söyledi. Şahin, “Etkinliğimizi başarıyla tamamladık. Önemli olan, etkinlik kapsamında getirdiğimiz yardımlarla öğrencilerin yüreğine dokunabilmekti. Bunu yaptık. Çıldır Gölü’nde medya kampı artık geleneksel hale geldi. SERKA sayesinde gazeteciler buraya gelerek bölgeyi birebir tanıma fırsatı buluyor. Önümüzdeki dönemlerde bu organizasyonları arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.İki günlük programından ardından, Doğu Ekspresi’yle gelen grup havayoluyla Ankara’ya döndü.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazeteciler, Çıldır, Gölü’nü, yürüyerek, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı