Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 17:00 Bu haber 1294 kez okundu
 
Filografi Sanatları Sergisi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu unutulmaya yüz tutmuş sanatlar olan Filografi ve Naht kurslarında elde edilen sanatsal çalışmalar sergisi halk tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı.
Ağrı Haberi
Filografi Sanatları Sergisi

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu unutulmaya yüz tutmuş sanatlar olan Filografi ve Naht kurslarında elde edilen sanatsal çalışmalar sergisi halk tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı. 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün açtığı kurslarda usta öğreticiler tarafından kursiyerlere verilen Filografi ve Naht sanatları, düzenlenen etkinlikle sergiye çıktı. Sergi halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 
Ağrı Kültür Kongre Merkezinde sergilenen çalışmalar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan geleneksel Türk İslam sanatları olan Filografi, Naht ve Ebru Sanatları kurslarında elde edildi. Kadın kursiyerler tarafından ilgiyle yapılan Naht ve Filografi sanatları, Ağrılı kadınların meslek edinmelerine olanak sağladı. Kadınlar Kurslarda yaptıkları çalışmaları Kültür Kongre Merkezinde sergiye çıkararak halkın beğenisine sundu. 
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde bulunan atölyelerde, projenin ilk ayağında gençler olmak üzere kadınlar da Filografi, Naht ve Ebru sanatları dallarında alanında uzman hocalar tarafından eğitiliyor. Servislerle evlerinden alınıp yine servislerle evlerine bırakılan kursiyerlere kurs süresince eğitime geldikleri günlerde günlük 15 lira harçlık da veriliyor. Kurs süresince yapılan tablolar boyutuna göre fiyatlandırıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde satışa sunuluyor ve elde edilen gelirle hem kendi ihtiyaçlarını hem de çalışmalar için gerekli malzemeler alınıyor. Böylece kursların sürekliliği sağlanıyor. Kurum bünyesindeki Çocuk Destek Merkezinde bulanan çocukların çalışmalarının da yer aldığı sergi vatandaşlarca ilgi odağı oldu.‘’Bu kurslarla kadınlarımızın önü açılıyor, meslek edinmeleri konusunda çok önemli’’ 
Filografi ve Naht sanatları kurslarında öğretmenlik yapan Alev Solhan, sergilenen çalışmaların kurs süresince ev hanımları ve genç kızlar tarafından yapılan çalışmalar olduğunu söyleyerek el emeği ile yapılan çalışmaların oldukça ilgi gördüğünü dile getirdi. Solhan, çalışmaların kadınlar tarafından tamamen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün desteği ve bünyesinde yapıldığını vurgulayarak, ‘’Bu el emeği ürünlerimizden elde ettiğimiz gelirin bir kısmını bunları yapan bayanlarımıza veriyoruz. 
Bir kısmını da ihtiyacı ailelere veriyoruz. Bu kurslarla kadınlarımızın önü açılıyor. Meslek edinmeleri konusunda çok önemli oluyor. Bu kurslarımız ve çalışmalar, bir gelir kaynağı oluyor. Çalışmalarımızı kurum bünyesinde düzenlenen sergilerde şenliklerde sürekli olarak sergileme imkânı buluyoruz. Bu günde burada sergileme imkânı bulduk. 
Şu an 50 kişilik iki tane kurum bünyesinde kursumuz var. Birde kurumumuz bünyesindeki Çocuk Destek Merkezinde olan çocuklarımızın yaptığı ürünlerin olduğu bir kursumuz daha var. Bugün kü sergimizde Emniyet Müdürlüğü ve kurumumuzun ortaklığında düzenlenen bir sergi. Bizde bu şekilde çalışmalarımızı sergileme imkânı bulduk’’ şeklinde konuştu. 
Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: Filografi, Sanatları, Sergisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı