Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 13:24 Bu haber 1044 kez okundu
 
BAHÇEŞEHİR KOLEJİ TUZ MAĞARASINDA
Iğdır Bahçeşehir Koleji olarak 17 Ekim 2019 tarihinde bölgemizde bulunan Tuzluca İlçesindeki Tuz mağarasına gidip 10’uncu Sınıf konusu olan kayaçlar ve topoğrafya konusunu kazanımlara uygun olarak işledik.
Iğdır Haberi
BAHÇEŞEHİR KOLEJİ TUZ MAĞARASINDA

Iğdır  Bahçeşehir Koleji olarak 17 Ekim 2019 tarihinde bölgemizde bulunan Tuzluca İlçesindeki Tuz mağarasına gidip 10’uncu Sınıf konusu olan kayaçlar ve topoğrafya konusunu kazanımlara uygun olarak işledik.

 Tuz mağarasındaki tuzun nasıl oluştuğu ve buradaki tuzun nerelerde kullanıldığı hakkında bilgi veren Coğrafya Öğretmenimiz Turgut TEK buradaki tuzların genel olarak III. Jeolojik zaman Senozoik döneminin Eosen ve Oligosen devresinde oluştuğunu, bu oluşumun genellikle ilçenin kuzeyinde yayılım gösterdiğini ifade etti.

               Coğrafya Öğretmenimiz tuz madenin geçmişinin eskilere dayandığını belirtip, madenin geçmişte Hititler, Selçuklular, Ermeniler, Osmanlılar ve günümüzde Türkiye’nin aktif olarak kullandığını öğrencilere aktardı. Buradaki tuz rezervinin Türkiye’nin 100 yıllık ihtiyacını karşılaya bileceğini belirten Bahçeşehir Koleji Coğrafya Öğretmenimiz maden ocağının 2005 yılından itibaren özelleştirilmesi ve tuz madeni ocağının günlük ve yıllık rezervleri hakkında öğrencilere bilgiler vererek burada üretilen tuzun Nahçivan- İran- Azerbayacan’a  ihraç edildiğini belirtti. Günümüzde maden ocağının bir kısmının Rehabilitasyon merkezi olarak kullanılmasına karar verildiğini ve bu konu hakkında çalışmaların devam ettiğinin bilgisini verdi.

               Bahçeşehir Koleji olarak yerinde, görerek ve yaşayarak öğrenme modelinden esinlenerek bulunduğumuz Coğrafyanın bize sunduğu imkanları değerlendirip, öğrencilerimize akademik olarak ders programı dahilinde öğrettiklerimizi ayrıca göstererek pekiştirme çabası içerisindeyiz.

              

Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: BAHÇEŞEHİR, KOLEJİ, TUZ, MAĞARASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı