Haber Detayı
17 Kasım 2018 - Cumartesi 14:45 Bu haber 3220 kez okundu
 
AZERBAYCAN’IN 100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI
Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı, İSTAD (İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği) ve ATXEM (Azerbaycanlıların ve Diğer Türk Halkları Emekdaşlık Merkezi)’in ortaklaşa düzenlediği bir programla kutlandı.
Iğdır Haberi
AZERBAYCAN’IN 100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

 Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı, İSTAD (İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği) ve ATXEM (Azerbaycanlıların ve Diğer Türk Halkları Emekdaşlık Merkezi)’in ortaklaşa düzenlediği bir programla kutlandı.

Iğdır Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimiz Sn. Enver Ünlü, Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, önceki Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sağlam, Adalet ve Komisyon Başkanı Arif Hamdi Sazak, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Iğdır temsilcisi Behbud Gadalı, İş adamları,TADDEF Genel Başkan yardımcısı Serdar Ünsal,  kurum müdürleri ve  çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye Azerbaycan Milli Marşlarının okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin  her geçen gün geliştiğini vurgulayan Valimiz Sn. Enver Ünlü; “Türkiye ve Azerbaycan tek millet, iki devlettir. Dinimiz bir, dilimiz bir, kültürümüz birdir. Tarihimizde de çok benzeyen, kesişen noktalar vardır. Ekim ayı bunların başında gelir. Ekim ayı, hem Türkiye için önemli hem Azerbaycan için önemli. 29 Ekimde biz Cumhuriyet Bayramı'mızı kutluyoruz, 18 Ekimde ise Azerbaycanlı kardeşlerimiz bağımsızlık günlerini kutluyor. Her iki ülke de geçtiğimiz yüzyılda çok sıkıntılar çekti, çok zahmetli günler geçirdi ama hamdolsun, bugün, Türkiye Avrupa'nın, Azerbaycan ise Güney Kafkasya'nın parlayan yıldızıdır.

 Azerbaycan devleti 1918 yılında Nuri Paşa idaresindeki Kafkas İslam Ordusu Komutanlığında bağımsızlığını kazanmıştı ama Bolşevik Rusya’sı maalesef bunu hazmedemedi, 27 Nisan 1920'de Azerbaycan Millî Hükümetini işgal yoluyla devirdi. Bolşevik hâkimiyetin ilk günlerinden itibaren Azerbaycan'ı zorlu ve sıkıntılı bir süreç bekliyordu. Bolşevik Hükûmeti bir yandan kitlesel tutuklamalar ve katliamlar yapıyor, bir yandan da Azerbaycan petrolünü hoyratça kullanıyordu. Azerbaycan halkına ise maalesef mazotlu göller, sefalet ve yoksulluk kalıyordu. Bu, yetmiş yıl kadar devam etti.

 80'li yılların ortasından itibaren Sovyet cemiyetinin iktisadi, siyasi ve manevi hayatındaki sıkıntılardan sonra Azerbaycan'da da millî düşünceler ve kendine dönüş fikri güçlendi. Yıllar boyu millî servetinin talan edilmesine, millî ve dinî hislerinin tahkir edilmesine isyan eden Azerbaycan Türkleri, güçlü bir iradeyle ayağa kalktı;

Önce gruplar hâlinde, sonra şehirler hâlinde, daha sonra da topyekûn bir direniş gösterdi ve bu direnişin ilk işaretleri itiraz mitingleriydi. İlk miting 19 Şubat 1988'de oldu, daha sonra Kasım ayında Azerbaycan'ın neredeyse bütününü kapsayan nümayiş ve miting dalgası ile bir halk harekâtı başladı.

Nihayet 18 Ekim 1991 tarihinde Sovyet Hükûmeti de Azerbaycan'ın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldı. Daha sonra Mecliste yapılan oylamada Azerbaycan'ın bağımsızlığı oy birliğiyle kabul edildi.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bağımsız Azerbaycan Hükûmetini tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur.

 Haydar Aliyev, Cumhurbaşkanlığı döneminde yaptığı bir konuşmada Türkiye’nin Azerbaycan’ı ilk tanıyan devlet olmasının önemini, “Bu, Türkiye’nin cesaretli adımı ve Azerbaycan’a kardeşlik münasebetinin neticesi idi. Azerbaycan’ın kendi bağımsızlığına nail olması ve bütün dünya devletlerinin Azerbaycan’ı tanıması için Türkiye’nin çok büyük yardımı olmuştur” sözleriyle dile getiriyordu.

Gerçekten de Türkiye’nin Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıma kararı, iki ülke arasındaki siyasal ilişkiler açısından büyük önem taşımaktadır.

Türkiye-Azerbaycan ilişkileri dediğimizde aklımıza Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel bir sözü gelir: “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir.” Biz hep öyle bilmişizdir,

 Azerbaycan'ın güçlenmesinden hep gurur duyduk. Çünkü Türkiye'yle Azerbaycan tek millet, iki devlet ama tek yürektir. Türkiye ve Azerbaycan birlikte sevindiğini, birlikte üzüldüğünü ve gerektiğinde birlikte savaştığını herkes çok iyi bilir.”dedi.

Bu kardeşlik hissiyatını Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın büyük şairlerinin dizeleriyle de ifade eden Valimiz, okuduğu şiirlerle büyük alkış aldı.

Valimiz, konuşmalarının devamında; “Azerbaycanlı kardeşlerimizin bağımsızlık gününün 100. yılını tekrar kutluyorum. Azerbaycan'ın yüz yıllık bağımsızlık meşalesinde çok önemli roller üstlenmiş olan ve "Yükselen bayrak bir daha inmez." diyen Mehmet Emin Resulzade'yi, Kafkas İslam Ordusu'nun kahraman komutanı Nuri Paşa'yı, 1991'de yeniden bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın ilk Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'i, Türkiye'yle Azerbaycan arasındaki ilişkiyi "Tek millet, iki devlet." özdeyişiyle sembolleştiren modern Azerbaycan'ın mimarı Haydar Aliyev'i ve isimsiz kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

 Ak Parti İstanbul milletvekili Şamil Ayrım ise Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin Sayın Cumhurbaşkanları Sn. Recep Tayip Erdoğan ve Sn. İlham Aliyev sayesinde en üst seviyeye çıktığını vurgulayarak, şunları söyledi:” Bugün Azerbaycan her geçen gün gelişmektedir. Fakat topraklar işgal altındadır. Yakın zamanda işgal edilen topraklar sulh yolu ile geri alınacaktır. Bunun başka çaresi yoktur. İşgal edilen topraklardan Ermeniler çekilmedikçe Türkiye’de sınır kapıları açılamaz. Birlik içinde olacağız. Bir olacağız. Nasıl ki bu topraklardan işgalci Rusları, Ermenileri; Türk, Kürt, Laz, Çerkez birlik içinde olup ayrım gayrım içine girmeden kovduysa birlik içinde olduysak biz de birlik içinde bugün, bu vatanı, iç ve dış düşmanlardan korumalıyız. Benim dedem Şamil bey de, Kerem Güneş de, Iğdır’ın kurtuluşunda birlik olup düşmanlarla savaşmıştır. Azerbaycan’ın bağımsızlığı kutlu olsun Türkiye Azerbaycan kardeşliği var olsun” dedi.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Iğdır temsilcisi Behbud Gadalı; “Türkiye Azerbaycan kardeşliği umumi liderimiz Haydar Aliyev  ile  gelişti. Oğlu İlham Aliyev ile en yüksek seviyeye çıktı. Azerbaycan’da Bayrağı ilk defa Nahcıvan’da Haydar Aliyev dalgalandırmıştır. Bakü Tiflis, Kars boru hattı, demiryolu, Tanap, star gibi yatırımlar enerji hatları Haydar Aliyev zamanında projelendirilmiştir. Bugün Azerbaycan Kafkasların parlayan yıldızıdır. ”dedi.

İSTAD başkanı Sefer Karakoyunlu ise yaptığı konuşmada; “Bugün Azerbaycan Cumhuriyetinin 100. Yılını kutluyoruz. Bu programın düzenlenmesinde bize destek veren Iğdır valisi Enver Ünlü ve İş adamı Caferali Taşbağ’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Azerbaycan Türkiye kardeşliği sonsuza kadar yaşayacaktır. Bizler iki devlet tek milletiz.”dedi.

ATXEM başkanı İlham İsmailov ve AZB sivil toplum kuruluş başkanı Rauf Zeyni de Türkiye Azerbaycan kardeşliğine vurgu yaparak, bu kardeşliğin sonsuza kadar yaşayacağını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından karşılıklı olarak plaketler takdim edildi.

Program, birbirinden güzel şarkı ve türküler eşliğinde sona erdi.

 

Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: AZERBAYCAN’IN, 100., KURULUŞ, YIL, DÖNÜMÜ, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı