Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 13:38 Bu haber 296 kez okundu
 
Iğdır Üniversitesi-TÜRKTOB İş Birliği Süreci Başladı
Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Arzu ÜNAL ve Dr. Öğr. Üyesi Eren ÖZDEN 31 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da Türkiye Tohumcular Birliği’ni (TÜRKTOB) ziyaret etti.
Iğdır Haberi
Iğdır Üniversitesi-TÜRKTOB İş Birliği Süreci Başladı

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Arzu ÜNAL ve Dr. Öğr. Üyesi Eren ÖZDEN 31 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da Türkiye Tohumcular Birliği’ni (TÜRKTOB) ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında TÜRKTOB Genel Sekreteri Dr. Muhteşem TORUN tarafından tohumculuk sektörünün öncelikleri ve çalışma alanları hakkında bilgiler verildi. Dr. TORUN, Yerli ve Milli Tarımın önemi ve tohumculuk sektöründe yerli sermayenin gelişiminin altını çizdi. Dr. Öğr. Üyesi ÖZDEN ise Kamu-Üniversite-Özel sektör işbirliklerinin artırılmasının ülke tarımının kalkınması için büyük önem arz ettiğini belirterek Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilecek kongrede bu üç önemli ayağın bir araya getirileceğini vurguladı.

Iğdır Üniversitesi liderliğinde 16-19 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan 7. Türkiye Tohumculuk Kongresi’nin ortak yürütülmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Doç. Dr. Arzu ÜNAL tarafından Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’nde tohum sektörünün ihtiyacı yönünde gerçekleştirilmesi planlanan DNA barkodlama ve moleküler genetik tekniklerini içeren Ar-Ge çalışmalarının devam ettiği bildirildi. TÜRKTOB Genel Sekreteri Dr. Muhteşem TORUN, bu kapsamda Tarımsal Biyoteknoloji alanındaki lisansüstü tezlerin yürütülmesi amacıyla TÜRKTOB tarafından proje bazlı nakti destek verilebileceğini iletti.

Toplantı sonunda Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile TÜRKTOB arasındaki iş birliğinin, kongre hazırlıkları ve yürütülecek projeler konusunda heyetler arası görüşmeler ve resmi yazışmalarla devam etmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: Iğdır, Üniversitesi-TÜRKTOB, İş, Birliği, Süreci, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı