Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 18:15 Bu haber 376 kez okundu
 
IĞDIR’DA “DÜNYA ARI GÜNÜ” KUTLANDI
20 Mayıs "Dünya Arı Günü" münasebeti ile Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU günün anlam ve önemine istinaden açıklamalarda bulundu.
Iğdır Haberi
IĞDIR’DA “DÜNYA ARI GÜNÜ” KUTLANDI

20 Mayıs "Dünya Arı Günü" münasebeti ile Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU günün anlam ve önemine istinaden açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Özkan YOLCU; "115 ülkenin ortak sunuculuğunda, 20 Mayıs tarihinin "Dünya Arı Günü" ilan edilmesine yönelik karar tasarısı, 20 Aralık 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda oybirliğiyle kabul edilmiştir. Her yıl 20 Mayıs tarihinde düzenlenecek "Dünya Arı Günü" etkinlikleriyle, arıların ve diğer tozlayıcıların insanlık ve dünyamız için taşıdıkları önemin hatırlanması ve bu konuda bir farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.
Dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1.5 milyon ton bal üretilmektedir. Türkiye yıllık 107 bin tonluk bal üretimi ile Dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye'de 60 bin aile doğrudan, 500 bin aile ise dolaylı olarak arıcılıktan geçimini sağlamaktadır. Ekolojik yapısı gereği Ülkemizin her yerinde arıcılık yapılabilir. Ege, Karadeniz, Akdeniz, Doğu ve Güney doğu bölgeleri gerek kovan varlığı gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer alır.
Dünyamız ve gelecek için çok önem arz eden arıların ve arıcılık sektörünün gelişmesi için İlimiz Iğdır'da da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. 
Gerek kovan sayısını ve gerekse bal kalitesini daha da yükseklere çıkarmak için Bakanlığımızın ve yerel kaynaklardan edindiğimiz destekler ile yoğun bir şekilde desteklerimiz ve kontrollerimiz devam etmektedir. Arı yetiştiricilerimize kolaylıklar diliyorum" dedi. 
Kaynak: Editör: Nihat ARAS
Etiketler: IĞDIR’DA, “DÜNYA, ARI, GÜNÜ”, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı